Eljött a nagy nap, az első átültetése a ficusnak a gondozásom alatt.
(a képek nagy felbontásúak lehet nagyítgatni és vizsgálódni :) )
Átültetés előtt
A gyökerek már szépen kitöltötték a rendelkezésükre álló helyet, már ideje volt át ültetni, egyúttal egy nagyobb tálba mert egy kicsit már ki is nőtte a régit.
A régi föld és a fölösleges gyökerek eltávolítása.
átültetésre készen:
A víz elvezető nyílások befedése műanyag hálóval (pl.szúnyogháló darabok), utána egy réteg apró szemű kavics a fölösleges víz elvezetésére.
itt már egy réteg bonsaiföld+akadama keverék leterítve. Ilyenkor tudjuk beállítani a fa magasságát a tálban. Ha nincs elég magasan teszünk még hozzá egy kicsit és emelhetünk rajta. Majd feltöltés.Ügyeljünk arra, hogy egyenletesen a gyökerek között is legyen föld.Ne legyenek lyukak, jól nyomkodjuk meg, tömörítsük le a földet vékony pálca vagy valami hasonló segítségével.
"A fa beültetésénél figyeljünk arra hogy a gyökérnyak a tálunk pereme fölé essen. Nem mutat jól ha úgymond "bele kell nézni" mintha egy vödör aljára ültettük volna, egy kis túlzással. Ráadásul egy szép gyökérnyak egyrészt jól is mutat kiemelve másrészt kicsit "korosítja" a fánkat, hisz valamennyire ez is a cél egy öreg sok időt és viszontagságot megélt fa hatását kelteni.
Fontos még hogy négyszögletes vagy ovális tál közepére sose ültessük a fácskát. Mindig a középponttól egy kis távolságra. Próbáljuk ezekben az esetekben kerülni a szimmetrikus elrendezést. A kerek tálas és kaszkád, vízesés szerűen lelógó típusú bonsaioknál viszont tanácsos középre ültetni úgy mutat jól."
Átültetés után új cserépben
A gyökérnyak egy kissé kiemelve a kiinduláshoz képest.
Végül egy alapos öntözés és már készen is vagyunk.
Ültetés után a fát egy pár hétig pihentessük, had kapaszkodjon, erősödön meg a gyökérzete. Utána lehet alakítgatni tápozni stb.
Végül de nem utolsó sorban köszönöm a segítséget :)