A Debreceni Bonsai Club azért alakult hogy összegyűjtse a Debrecenben és a környéken élő bonsai kedvelő embereket. Az oldal folyamatos feltöltés alatt áll. Az oldal részben általános részben saját blogbejegyzéseket tartalmaz, az oldal témájához kapcsolódóan.

2011. március 31., csütörtök

Újítások a blogoldalon.

Az üzemeltető pár újítása, több új nézőpontot hoztak létre az oldallal kapcsolatban.

következő nézőpontok vannak.
Flipcard: available at http://debonclub.blogspot.com/view/flipcard (bejegyzés "névjegyképecskék")
Mosaic: available at http://debonclub.blogspot.com/view/mosaic  (bejegyzés mozaik)
Sidebar: available at http://debonclub.blogspot.com/view/sidebar (oldalsávos, időrendben)
Snapshot: available at http://debonclub.blogspot.com/view/snapshot  (fényképalbum)
Timeslide: available at http://debonclub.blogspot.com/view/timeslide (időrend??)

Szerintem a legegyszerűbb és a legátláthatóbb az oldalsávos nézet, időrendben.
Ha már az egyik meg van nyitva a jobb felső sarokban lehet váltani a nézetek között.

Előadás

2011.április 2.-án Debrecenben a Medgyessy Ferenc Gimnáziumban előadást tartok a bonsairól általánosságban. Minden kedves érdeklődőt szeretettel várunk. A rendezvény honlapja http://www.oszake.hu/main.html akit érdekelnek a  japán kulturális, szerepjáték, hagyományőrző dolgok, bonsai tessék nézelődni lesz sok érdekes program.

  • mi is a bonsai
  • általános tévhitek
  • fajokról
  • stílusok
  • hogyan juthatok bonsaihoz?
  • helyes tartásuk
  • "szoba bonsai"
  • saikei
  • érdekességek
  • és még sok más dolog ami hirtelen nem jutott az eszembe :)

2011. március 21., hétfő

Sárkányos tálak

Sajnos nem a legjobb minőségűek, kicsit nagyítani is kellett a képeken :) de a lényeg látszik :)






2011. március 20., vasárnap

Kőre ültetett bonsai

Kőre ültetésről már volt korábban szó EBBEN a bejegyzésben főleg a gyakorlati dolgokról. Jöjjön most egy pár szép kőre ültetett bonsai a fenti bejegyzés folytatásaként ha úgy tetszik :), akad köztük 1-2 rendhagyó érdekes darab, melyek egy egy kisebb szoborra vannak ráültetve, elég tetszetősek szerintem :)

A szobrokat nézve eszembe jutott hogy láttam már olyat is hogy egy fának az egyik elhalt részéből kifaragtak valamit rendkívül aprólékosan,  vagy egy olyan részre ahol a kérek szétnyílt belefaragtak a fába. Sajnos nem találtam meg már ezeket a képeket, valahol az interneten böngészve láttam még anno.

De ez is csak azt bizonyítja, hogy a bonsai művészetében bárki kiélheti ötleteit kreativitását, ha arról van szó hogy valami különlegeset alkosson mint lentebb a szoborra ültetés vagy faragás, szélsőséges természeti formák, vagy akár ha az egyszerű, természetes, letisztultabb formák, dolgok mozgatják meg inkább a fantáziáját. Azt hiszem itt az idő (ha már ide lyukadtam ki) hogy kapcsolódó témaként megemlítsem  a Tájépítést, mini (mame) bonsait is.






2011. március 15., kedd

Bonsai átültetése (ficus retusa)

Eljött a nagy nap, az első átültetése a ficusnak a gondozásom alatt.


(a képek nagy felbontásúak lehet nagyítgatni és vizsgálódni :) )
Átültetés előtt
A gyökerek már szépen kitöltötték a rendelkezésükre álló helyet, már ideje volt át ültetni, egyúttal egy nagyobb tálba mert egy kicsit már ki is nőtte a régit.

A régi föld és a fölösleges gyökerek eltávolítása.

átültetésre készen:
A víz elvezető nyílások befedése műanyag hálóval (pl.szúnyogháló darabok), utána egy réteg apró szemű kavics a fölösleges víz elvezetésére.
itt már egy réteg bonsaiföld+akadama keverék leterítve. Ilyenkor tudjuk beállítani a fa magasságát a tálban. Ha nincs elég magasan teszünk még hozzá egy kicsit és emelhetünk rajta. Majd feltöltés.Ügyeljünk arra, hogy egyenletesen a gyökerek között is legyen föld.Ne legyenek lyukak, jól nyomkodjuk meg, tömörítsük le a földet vékony pálca vagy valami hasonló segítségével.
Itt ügyeljünk a jó elhelyezésre amiről már volt szó ebben a bejegyzésben bővebben.

"A fa beültetésénél figyeljünk arra hogy a gyökérnyak a tálunk pereme fölé essen. Nem mutat jól ha úgymond "bele kell nézni" mintha egy vödör aljára ültettük volna, egy kis túlzással. Ráadásul egy szép gyökérnyak egyrészt jól is mutat kiemelve másrészt kicsit "korosítja" a fánkat, hisz valamennyire ez is a cél egy öreg sok időt és viszontagságot megélt fa hatását kelteni.
Fontos még hogy  négyszögletes vagy ovális tál közepére sose ültessük a fácskát. Mindig a középponttól egy kis távolságra. Próbáljuk ezekben az esetekben kerülni a szimmetrikus elrendezést. A kerek tálas és kaszkád, vízesés szerűen lelógó típusú bonsaioknál viszont tanácsos középre ültetni úgy mutat jól."

Átültetés után új cserépben
A gyökérnyak egy kissé kiemelve a kiinduláshoz képest.
Végül egy alapos öntözés és már készen is vagyunk.
Ültetés után a fát egy pár hétig pihentessük, had kapaszkodjon, erősödön meg a gyökérzete. Utána lehet alakítgatni tápozni stb.

Végül de nem utolsó sorban köszönöm a segítséget :)

Érdekes fák #1


2011. március 13., vasárnap

Bonsai föld

Eljött a Március immáron hivatalosan is tavasz van, reméljük,hogy a természet is úgy akarja. Lassan lehet ültetgetni.
A videóban egy rövid magyarázattal egybekötve bemutatják, hogy milyen összetevőkből áll általában egy jó bonsai föld. Itt meg kell jegyezni nem kell ragaszkodni konkrétan az itt bemutatott anyagokhoz. Rengeteg variáció, és összetevő létezik a bonsai földekre az itt bemutatottak csak egy része a palettának, a hangsúly azon van hogy milyen tulajdonságok miatt választotta a videó készítője az adott anyagokat. Vannak emberek akik nagy becsben őrzik a saját keverékük receptét, sok időbe kerülhet ki kísérletezni őket már csak az anyagválaszték és az arányok, és a fa igényeinek tekintetében is.
A bonsai földek különböző anyagok keverékei. Melyeket befolyásolhat hogy milyen fajta fához alkalmazzuk, és milyen öreg a fa. Az ültetni kívánt fánk ültetőközeggel szembeni igényeinek mindig nézzünk utána ha még nem ültettük át előtte, vagy nem vagyunk biztosak a dolgunkban.

A keverékekben közös, hogy egy pár tulajdonsággal rendelkezniük kell.
- Víztartó képesség, hogy legyen nedvesség a földben és a gyökerek fel tudják venni azt és vele együtt a tápanyagokat.NEM állóvíz. Az agyagos, humuszos talaj kevésbé szárad. De vigyázni kell vele mert nem akarjuk hogy egész nap ázzon a fa, a gyökereknek lélegezni is kell.
- Víz áteresztő képesség fontos hogy a gyökérzet ne rohadjon be, és tudjon lélegezni. Valamint biztosít minket a túlöntözés ellen (örömhír a kezdőknek!). Erre nagyobb szemcsés anyagokat (pl zúzott gránit, égetett agyag szemcsék, akadama föld) használunk. illetve durva csemcsés homokot. A meszet tartalmazó anyagokat kerüljük.
- Tápanyagok.

Az így kialakított bonsai földünk tartalmaz tápanyagokat kezdetben a szerves összetevők révén, és jó vízháztartása van, vagyis amennyi víz szükséges magába szívva megtartja, amit meg már nem bírnak felszívni a víg megkötő összetevők egyszerűen kifolyik a tál alján a lyukon a víz áteresztő összetevők révén.
Mivel a bonsai kicsi edényben van a talaj által felvett szükséges vízmennyiség hamar elpárolog/felszívódik, ezért 1-2 naponta locsolni kell. Nyáron fokozottan figyeljünk a kiszáradásra, esetleg napi többszöri öntözés szükséges lehet.

Ha jól megválasztjuk a fánknak való ültetőközeg keveréket nem érhetnek meglepetések, pangó víz, vagy egyszerűen nem érzi jól benne magát a fánk. Szóval ennek is megfelelő figyelmet kell szentelni, nem lesz alkalmas bármi bonsai földnek a fentebb említett okok miatt.


Miután sikerült mindenkinek elvenni a kedvét ettől aki még nem kevert földet örömhír lehet hogy sok helyen lehet kapni direkt bonsai föld keverékeket. Ezeket keressük boltokban webáruházakban. Ha csak kisebb mennyiségekben kívánunk beszerezni pár fa ültetéséhez , szerencsére vannak viszonylag olcsón kisebb kiszerelések is, nem kell megvennünk egy nagy 16 literes zsákkal.

2011. március 12., szombat

Apróságok, mini terráriumok


Ebben a bejegyzésben nem lesznek bonsaiok, inkább érdekességnek szánom a következő képeket :)

Nagyításhoz kattints a képekre











Ha valakinek van tapasztalata hasonló kis terráriumokkal örülnék ha megírná kommentben/e-mailban, mennyire életképesek ilyen kis méretben ezek a terráriumok.Gondolok itt a kiszáradásra, hely szűkére, nyáron a kis terráruim felmelegedésére.

2011. március 9., szerda

Bonsai mindenütt (3)

Itt már igazából nincs mit írni. Tessék gyönyörködni :)
(nagyításhoz katt a képre)





Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...