Ebben a bejegyzésben a bonsai fák drótozásáról szeretnék egy pár gondolatot megosztani valamint leírni egy pár általános alapelvet, amit jó ha az ember azért tud, nagyon mélyen nem mennék bele a "hogyan drótozzunk" részbe mert szerintem elég sok és jól összeszedett anyag található a neten+könyvekben. Ez most inkább csak egy kis eszmefuttatás lesz :) Szeretném megosztani inkább a tapasztalataimat, még ha nem is rendelkezek olyan sokkal, de remélem amivel igen, az jól használható. Időközben rájöttem van pár dolog amit jó ha az ember betart mert úgy jár mint én vagy rosszabbul, mert elfelejtették beleírni a könyvekbe. Megpróbálok olyan dolgokat írni amikről kutakodásaim során eddig nemigazán találtam semmit. Általában leírják mindenhol ezt a mindenhol megtalálható hogyan drótozzunk szöveget, hány fokos szögben kell végezni milyen irányban és hogy rögzítsük a drótot stb. Ezekre nem is térnék ki ahogy mondottam.
Először is jó ha az ember tudja főleg a tapasztalatlanabbak, akik talán vissza riadhatnak az ilyen dolgoktól mert hogy olyat még sosem csináltam és biztos hogy nehéz is. A bonsai fákat nem kell minden esetben drótzni, simán lehet szép fákat csinálni drótozás nélkül is. Ez persze sok mindentől függ, hogy épp milyen alakúra tervezzük a fát, az adott faj jellemzőitől, illetve az adott példány adottságaitól. Egyszerűbb természetes formákat kialakíthatunk pusztán metszéssel is. Vannak persze olyan fák is amit szanaszét kell drótozni hogy olyan legyen mint szeretnénk. De azért ne legyünk nagyon telhetetlenek. Itt is érvényesül hogy mindent csak módjával. Vigyázzunk az ágakra nehogy kárt tegyünk a vékonyabbakban, illetve ne csináljunk drasztikus hajlításokat. Ha csak nem a saját kárunkon szeretnénk megtanulni a drótozás korlátait, és fortélyait. Persze vannak dolgok amiket csak saját tapasztalatból lehet megtanulni. Mert hát attól még, hogy valaki megszerezte a jogsit, vagy tudja a kreszt, nem biztos hogy tud is vezetni is! Ki kell ezt is próbálni igaziban.
Ha már eldőlt hogy drótozunk, jó ha kigondoljuk előre hogy fog a fa kinézni drótozás után, hajlítgassuk az ágakat ide oda ahova szeretnénk hogy kerüljenek majd, persze csak ésszel. Lehet nem fognak odáig elhajlani mint ahova szeretnénk hogy legyenek pár hónap múlva. Csinálhatunk egy kis rajzot is akár egy elvi vázlatot hogy milyen főbb részei legyenek majd a fának, és milyen a kiinduló forma. El lehet szépen elmélkedni ebben is, nem muszáj egyből eldönteni hiszen nem sietünk sehová, aludjunk rá egyet, lehet holnap eszünkbe jut majd valami tök jó ötlet. Ha nincs otthon egy erdőnyi fája az embernek a kertben /házban amivel azért van munka ha egyesével végig megyünk rajtuk mindig az aktuális teendőkkel, nyugodtan mondhatjuk hogy a lusta emberek hobbija :) (locsolást azért ne halogassuk :))
Mikor nekiállunk drótozni szépen komótosan csináljuk ahogy le van írva a könyvekben, neten stb :) ne siessünk mert könnyen odalehetnek apróbb ágacskák a tekergetés közben ha nem figyel az ember. El lehet így szöszmötölgetni sokáig ha van sok apró drótozandó águnk. Felesleges ágakat azért ne drótozzunk, csak amennyi szükséges, és azt se felejtsük az hogy a fa azért nőni fog amerre ő akar, ami nem megy azt ne erőltessük mert törés lehet a vége.
Ha vastag az ág azért, ha vékony meg azért.
Most kéne hogy berakjak ide még pár képet, csak szerencsésen elkeveredtek a számítógépen :D szóval az igen csak a következő bejegyzésre marad, így is jó hosszúra sikeredett ez, remélem azért eljuttok ezekig a sorokig páran, és nem volt nagyon ijesztő ez a sok írás. Ha megtalálom írok még egy pár gondolatot a drótok levételéről, levétel utáni képek lesznek, ha az eddigi írásomból nem, majd a képekből lehet tanulni :)
u.i.:volt most egy zsúfolt 2 hetem, egy kicsit el lett a blog hanyagolva, de most már menni fog ;)